Premierea elevilor păşcăneni, în cadrul Concursului naţional „Icoana şi Şcoala mărturisirii”

Evenimente Aprilie 13, 2017

Miercuri, 12 aprilie, la sediul Protopopiatului Paşcani, s-a desfăşurat etapa pe protopopiat a Concursului naţional de creaţie „Icoana şi Şcoala mărturisirii”, organizat cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel și cu aprobarea Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe cu prilejul Anului omagial al sfintelor icoane, al iconarilor şi al pictorilor bisericeşti.

Au fost evaluate lucrările a 30 de elevi, cu vârste cuprinse între 11 şi 16 ani, la toate cele trei secţiuni: literară, artistică şi multimedia, câştigătoare fiind declarată Parohia „Înălţarea Domnului” – Paşcani, cu portofoliul intitulat „Tinerii – icoane ale iubirii lui Hristos”. La eveniment au participat Pr. protopop Pavel Postolachi şi Pr. Marius Ionuţ Tabarcea, responsabil cu catehizarea în cadrul protopopiatului. După alocuţiunile celor prezenţi, echipei câştigătoare i-a fost înmânat premiul, toţi copiii implicaţi în proiect primind icoane şi diplome de participare.

Doamna Dimitriu Sîrghie Vasilica, profesor la Colegiul Naţional „Mihail Sadoveanu” Paşcani şi coordonatoarea grupului de cateheză de la Parohia „Înălţarea Domnului” a declarant: „Prin participarea la acest concurs am dorit să evidențiem și să susținem talentul, sensibilitatea, inspiraţia şi dăruirea elevilor, să identificăm elevii cu aptitudini speciale: literare – de dezvoltare a interesului pentru lectură, artistice – de creaţie plastică, tehnice – de comunicare şi organizare multimedia. Mă bucur enorm că am avut ocazia să coordonez nişte elevi atât de talentaţi şi de sensibili, în sufletul cărora vom sădi, permanent, dragostea pentru frumos, pentru adevăr şi pentru Dumnezeu.”

Impresii ne-au împărtăşit şi copiii implicaţi în proiect:

”Antrenarea mea în acest concurs m-a ajutat să-mi valorific cunoștințele, dar și să descopăr acel fior sacru realizând o comuniune de iubire cu Părintele Ceresc. Nimic nu poate fi mai util şi mai frumos decât să mă aflu cu mintea și inima aproape de Dumnezeu.” (Dumitrel Băiceanu, 13 ani)

„M-am înscris la concursul „Icoana și Şcoala mărturisii” pentru că Religia este o materie de suflet. Putem scrie și ceea ce noi credem și gândim despre Dumnezeu, valorificând credința și cunoștințele pe care le avem . Pot spune că a făuri o scrisoare adresată lui Dumnezeu este un subiect preferat. Acesta îți permite să te deschizi, să vorbești practic din ceea ce simți. M-am jucat printre rânduri, idei și semnificații, descoperind transcendentul în umbra literelor și descifrând adâncimi în sensurile cuvintelor.”  (Elena Coman, 13 ani)

„Pentru mine, înscrierea la acest concurs a fost încă de la început una dintre ocaziile pe care le caut zi de zi, ocazii în care pot să-mi exprim nestingherit gândurile şi impresiile despre lumea care mă înconjoară și din care fac parte. Este modalitatea perfectă prin care pot să susțin valorile care mă reprezintă şi pot să îmi afirm convingerile, cu încrederea că la capătul celălalt al firului comununicării se va afla cineva care le înțelege.” (Gheorghe Valentin Sebastian, 15 ani)

Scopul Concursului naţional „Icoana şi Şcoala mărturisirii” este de a-i ajuta pe elevii participanți să își descopere, prin activități de creație, noi aptitudini, să își formeze deprinderi, să promoveze practici noi privind învățarea şi să realizeze schimbul de experiență între copii.

Parohia câştigătoare va reprezenta Protopopiatul Paşcani în etapa eparhială a concursului, care se va desfăşura la Iaşi, în data de 27 aprilie.

(pr. Marius Ionuţ Tabarcea)